Több mint százezer ember emlékezett Újvidéken – így telt a vasútállomási tragédia első évfordulója

epa11966398 Protesters wave Serbian flags during the student-led rally in Belgrade, Serbia, 15 March 2025. University students staged a protest, demanding accountability after fifteen people lost their lives in the collapse of the Novi Sad Railway Station canopy in November 2024. The station building, which had been renovated and reopened in July 2024, was undergoing further renovations shortly before the collapse. EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Pontosan egy évvel azután, hogy leomlott az újvidéki vasútállomás előtetője, több tízezren, egyes becslések szerint több mint százezren gyűltek össze a városban, hogy megemlékezzenek a tragédia 16 áldozatáról és ismét számon kérjék a felelősséget a szerb hatóságokon.

A Sounds of the Balkans legutóbbi epizódjának forgatásakor még csak találgatták interjúalanyaink, milyen lesz az évforduló. Abban azonban szinte mindenki egyetértett, hogy a történet korántsem ért véget. Az események őket igazolták.

November 1-jén Újvidék történetének egyik legnagyobb tömegrendezvényére került sor. Az ország minden részéből érkeztek résztvevők: diákok, civil aktivisták, veteránok, családok és olyan emberek is, akik az elmúlt egy évben rendszeresen részt vettek a korrupcióellenes demonstrációkban. A megemlékezés központi eleme a 11:52-kor megtartott, 16 perces néma csend volt – pontosan abban az időpontban, amikor egy évvel korábban összeomlott az állomás előtetője.

A tragédia mára jóval túlmutat önmagán. Az elmúlt évben az újvidéki katasztrófa a szerbiai korrupció, az intézményi felelősség és az elszámoltathatóság szimbólumává vált. A diákok által indított mozgalom hónapokon át tartó tüntetéssorozattá nőtte ki magát, amely sok elemző szerint a legnagyobb társadalmi megmozdulás volt Szerbiában a 2000-es politikai fordulat óta.

Az évforduló előtti napokban a hatóságok nemzeti gyásznapot hirdettek, Aleksandar Vučić államfő pedig ritka gesztusként nyilvánosan bocsánatot kért több korábbi kijelentéséért. A tiltakozók ugyanakkor továbbra sem érzik úgy, hogy valódi politikai felelősségre vonás történt volna. Bár több személy ellen vádat emeltek, a bírósági eljárások továbbra sem zárultak le.

A megemlékezésen felszólaltak az áldozatok hozzátartozói is. Többen hangsúlyozták: számukra az évforduló nem lezárás, hanem emlékeztető arra, hogy a kérdés továbbra is ugyanaz, mint egy évvel ezelőtt volt: ki vállalja a felelősséget a 16 ember haláláért?

Amikor októberben Belgrádban és Újvidéken forgattunk, interjúalanyaink arról beszéltek, hogy a tragédia után valami megváltozott a szerb társadalomban. Az évforduló képei alapján úgy tűnik, hogy ez a változás egy év után sem veszített az erejéből.

Latest articles

Related articles

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img